Sort by

shimajdpour has logged 70 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Women Talking

Women Talking

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Green Ray

The Green Ray

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★
Edit this entry  
02
White Lie

White Lie

2019
×
★★★★
Edit this entry  
02
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Another Round

Another Round

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Bo Burnham: What.

Bo Burnham: What.

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Footloose

Footloose

2011
×
Read the review Edit this entry  
22
Hustle

Hustle

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Cha Cha Real Smooth

Cha Cha Real Smooth

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Spiderhead

Spiderhead

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Bo Burnham: The Inside Outtakes

Bo Burnham: The Inside Outtakes

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Where Is My Friend's House?

Where Is My Friend's House?

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Men

Men

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Rum Diary

The Rum Diary

2011
×
Read the review Edit this entry  
17
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
What If

What If

2013
×
Read the review Edit this entry  
01
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Crashing

Crashing

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Lost City

The Lost City

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
BoxBallet

BoxBallet

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
CODA

CODA

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Unpregnant

Unpregnant

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Batman

The Batman

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Normal People

Normal People

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Fresh

Fresh

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Bo Burnham: What.

Bo Burnham: What.

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
This Is 40

This Is 40

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
I'm Your Man

I'm Your Man

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
I Want You Back

I Want You Back

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Scream

Scream

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Scream

Scream

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Josie and the Pussycats

Josie and the Pussycats

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry