Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Drawn Together: Comics, Diversity and Stereotypes

Drawn Together: Comics, Diversity and Stereotypes

2018
×
Edit this entry  
09
Nathan for You: Finding Frances

Nathan for You: Finding Frances

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Problem with Apu

The Problem with Apu

2017
×
Edit this entry  
07
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Barbie

Barbie

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★
Edit this entry  
06
Into the Wild

Into the Wild

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Haunted Mansion

Haunted Mansion

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Barbie

Barbie

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Oppenheimer

Oppenheimer

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Barbie

Barbie

2023
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Indiana Jones and the Dial of Destiny

Indiana Jones and the Dial of Destiny

2023
×
★★★
Edit this entry  
30
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★★
Edit this entry  
24
Spider-Man: Across the Spider-Verse

Spider-Man: Across the Spider-Verse

2023
×
★★★★
Edit this entry  
20
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Unbearable Weight of Massive Talent

The Unbearable Weight of Massive Talent

2022
×
★★★★
Edit this entry  
17
Coco

Coco

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Cars 3

Cars 3

2017
×
★★★½
Edit this entry  
11
Guardians of the Galaxy Vol. 3

Guardians of the Galaxy Vol. 3

2023
×
★★★★
Edit this entry  
06
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
06
The Super Mario Bros. Movie

The Super Mario Bros. Movie

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★
Edit this entry  
01
Ant-Man and the Wasp: Quantumania

Ant-Man and the Wasp: Quantumania

2023
×
Edit this entry  
23
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Walk Hard: The Dewey Cox Story

Walk Hard: The Dewey Cox Story

2007
×
★★★★
Edit this entry  
24
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Edit this entry  
21
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Thank You for Smoking

Thank You for Smoking

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Weird: The Al Yankovic Story

Weird: The Al Yankovic Story

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Napoleon Dynamite

Napoleon Dynamite

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Some Kind of Heaven

Some Kind of Heaven

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Captain Phillips

Captain Phillips

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Elvis

Elvis

2022
×
★★★½
Edit this entry  
27
First Blood

First Blood

1982
×
★★★½
Edit this entry  
26
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Star Trek

Star Trek

2009
×
★★★½
Edit this entry  
20
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
42

42

2013
×
★★★½
Edit this entry  
06
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★
Edit this entry  
20
Nobody

Nobody

2021
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Avatar

Avatar

2009
×
★★★★
Edit this entry