2018

shinobu shinobu’s year in review

shinobu’s highest rated films

  • 5 Centimeters per Second

    ★★★★★

  • The Seventh Seal

    ★★★★★

  • Your Name.

    ★★★★★

  • Stop Making Sense

    ★★★★★

  • Suspiria

    ★★★★★

  • Spirited Away

    ★★★★★

  • Angel's Egg

    ★★★★★

  • Léon: The Professional

    ★★★★★

  • Chinatown

    ★★★★★

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★★★

  • Barry Lyndon

    ★★★★★

  • L'Avventura

    ★★★★½

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★½

  • Shaun of the Dead

    ★★★★½

  • Let the Corpses Tan

    ★★★★½

  • Oldboy

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 67 Films watched
  • 5.6 Average per month
  • 1.3 Average per week

Milestones

First Film

Barry Lyndon

Jun 1

Most Watched

Suspiria

twice

Last Film

L'Avventura

Dec 30

Featured lists

Genres, Countries & Languages

Drama
38 films
Thriller
22 films
Mystery
18 films
Crime
17 films
Comedy
16 films
Horror
12 films
Romance
11 films
Action
10 films
Sci Fi
10 films
Animation
9 films
USA
46 films
UK
17 films
Japan
8 films
France
7 films
Italy
6 films
Czechia
2 films
Belgium
1 film
Germany
1 film
English
52 films
French
12 films
Japanese
9 films
Spanish
8 films
Italian
8 films
German
8 films
Russian
4 films
Cantonese
3 films
Hungarian
2 films
Latin
2 films

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 19 Added 57

Watchlist

Stars

Directors

Crew

shinobu’s most liked review

Chinatown

★★★★★

I first heard of Chinatown when watching Cinefix's list of The Greatest Movies of all Time, where they ranked Chinatown in the number 1 spot over the likes of
The Godfather and Shawshank. This obviously caught my interest considering I had never heard of this supposed masterpiece, which then prompted…

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Stop Making Sense
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

The Brothers Grimm
Average weighted rating:

2.6

Most Popular

Spider-Man: Into the Spider-Verse
Average weighted rating:

4.5

Most Obscure

About Dressy Sally
Average weighted rating:

3.1

Films watched in 2018

  • L'Avventura
  • The Birdcage
  • Green Room
  • Castello Cavalcanti
  • About Dressy Sally
  • 5 Centimeters per Second
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Shaun of the Dead
  • The English Patient
  • Let the Corpses Tan
  • The Seventh Seal
  • Cam
  • Oldboy
  • Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald
  • Clerks
  • Interview with the Vampire
  • The Witch
  • Her
  • Kill Bill: Vol. 1
  • You Were Never Really Here
  • Fargo
  • The Crucible
  • The Brothers Grimm
  • Your Name.
  • Ex Machina
  • The Breakfast Club
  • L.A. Confidential
  • In Bruges
  • Amélie
  • Carol
  • American Made
  • Deep Red
  • mother!
  • American Psycho
  • Stop Making Sense
  • Blue Velvet
  • Suspiria
  • Suspiria
  • Mirror
  • Pierrot le Fou
  • Spirited Away
  • Moon
  • Game Night
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Tomb Raider
  • No Game No Life: Zero
  • Sixteen Candles
  • Sleepless in Seattle
  • Children of Men
  • The Usual Suspects
  • Primal Fear
  • Watchmen
  • BlacKkKlansman
  • Mulholland Drive
  • Shutter Island
  • Drive
  • Everybody Wants Some!!
  • Blade Runner
  • Léon: The Professional
  • Chinatown
  • Angel's Egg
  • The Thing
  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb
  • Hereditary
  • A Silent Voice
  • The Disappearance of Haruhi Suzumiya
  • Barry Lyndon

Highly rated films shinobu missed

  • Taylor Swift: Reputation Stadium Tour
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • Won't You Be My Neighbor?
  • Minding the Gap
  • Dominion
  • Shoplifters
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • Springsteen On Broadway

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more