• Dave Chappelle: The Closer

    ★★★½

  • Pretend It's a City

    ★★★★½

  • The Last Blockbuster

    ★★½

  • The Queen's Gambit

    ★★★★

  • Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train

    ★★★★

  • Zappa

    ★★★★½

  • The Bee Gees: How Can You Mend a Broken Heart

    ★★★★

  • I Care a Lot

    ★½

  • Hamilton

    ★★★★½

  • Laurel Canyon

    ★★★★½

  • Have a Good Trip: Adventures in Psychedelics

    ★★★★

  • Jerry Seinfeld: 23 Hours to Kill

    ★★★½

  • Best Wishes, Warmest Regards: A Schitt's Creek Farewell

    ★★★★

  • The Social Dilemma

    ★★★½

  • Dick Johnson Is Dead

    ★★★½

  • Dave Chappelle: The Kennedy Center Mark Twain Prize

    ★★★★½

  • John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

    ★★★½

  • 1917

    ★★★★

  • Never Surrender: A Galaxy Quest Documentary

    ★★★½

  • Doctor Sleep

    ★★★½

  • No Safe Spaces

    ★★★

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

    ★★★★

  • The Irishman

    ★★★½

  • Between Two Ferns: The Movie

    ★★½

  • Country Music

    ★★★★★

  • National Theatre Live: Fleabag

  • Dolemite Is My Name

    ★★★★

  • Once Were Brothers: Robbie Robertson and The Band

    ★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★½

  • Dave Chappelle: Sticks & Stones

    ★★★★½

  • Crawl

    ★★★

  • The Quiet One

    ★★★★

  • Midsommar

    ★★

  • Toy Story 4

    ★★★★½

  • Black Mirror: Striking Vipers

    ★★★★

  • Black Mirror: Smithereens

    ★★★★

  • Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

    ★★½

  • ZZ Top: That Little Ol' Band From Texas

    ★★★★

  • Good Omens

    ★★★★

  • Parasite

    ★★★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★

  • The Marvelous Misadventures of the Stone Lady

    ★★★½

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★½

  • Bacurau

    ★★★★

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    ★★★★

  • Making Waves : The Art of Cinematic Sound

    ★★★★

  • Linda Ronstadt: The Sound of My Voice

    ★★★½

  • Creem: America's Only Rock 'n' Roll Magazine

    ★★★★★

  • Miles Davis: Birth of the Cool

    ★★★

  • The Farewell

    ★★★★

  • Black Mirror: Bandersnatch

    ★★★

  • Roxy Music: A Musical History

    ★★½

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • Aquaman

    ★★

  • Amazing Grace

    ★★★★★

  • They Shall Not Grow Old

    ★★★★★

  • The Haunting of Hill House

    ★★★★½

  • Bad Times at the El Royale

    ★★★★

  • Quincy

    ★★★★½

  • What She Said: The Art of Pauline Kael

    ★★★

  • The Other Side of the Wind

    ★★★★½

  • The Ballad of Buster Scruggs

    ★★★★

  • Roma

    ★★★★½

  • Echo in the Canyon

    ★★★

  • The Eyes of Orson Welles

    ★★★★

  • Demetri Martin: The Overthinker

  • Mission: Impossible - Fallout

    ★★★★

  • Incredibles 2

    ★★★★½

  • Steve Martin and Martin Short: An Evening You Will Forget for the Rest of Your Life

    ★★★★

  • Long Day's Journey Into Night

    ★★★★

  • Ali Wong: Hard Knock Wife