Sort by

Jim has logged 34 entries for films during July 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Charley Varrick

Charley Varrick

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Chimes at Midnight

Chimes at Midnight

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Fire

Fire

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hush... Hush, Sweet Charlotte

Hush... Hush, Sweet Charlotte

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Big Combo

The Big Combo

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Limite

Limite

1931
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Wind

The Wind

1928
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Immortal Story

The Immortal Story

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
It

It

1927
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Fury

Fury

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dinner at Eight

Dinner at Eight

1933
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Naked Spur

The Naked Spur

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Lola Montès

Lola Montès

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
RED

RED

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Blood on the Moon

Blood on the Moon

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
King Kong

King Kong

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
How the West Was Won

How the West Was Won

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Miles Davis: Birth of the Cool

Miles Davis: Birth of the Cool

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Kung Fu Hustle

Kung Fu Hustle

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Hellboy

Hellboy

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Walk on the Wild Side

Walk on the Wild Side

1962
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Uncle Yanco

Uncle Yanco

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Great Beauty

The Great Beauty

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry