Jim has logged 34 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Wanderers

The Wanderers

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Port of Shadows

Port of Shadows

1938
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Once Were Brothers: Robbie Robertson and The Band

Once Were Brothers: Robbie Robertson and The Band

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Walk Hard: The Dewey Cox Story

Walk Hard: The Dewey Cox Story

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dark City

Dark City

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ministry of Fear

Ministry of Fear

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Five Graves to Cairo

Five Graves to Cairo

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Fort Apache

Fort Apache

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Altman

Altman

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Enemy Below

The Enemy Below

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Hot Dog

Hot Dog

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
How to Make Love to a Woman

How to Make Love to a Woman

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Guide Dog

Guide Dog

2006
×
★★★★
Edit this entry  
14
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ulzana's Raid

Ulzana's Raid

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Planet Earth II

Planet Earth II

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Alien³

Alien³

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Macbeth

Macbeth

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Key Largo

Key Largo

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Last Year at Marienbad

Last Year at Marienbad

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Hangover Square

Hangover Square

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Comic Book Confidential

Comic Book Confidential

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Leviathan

Leviathan

2012
×
Read the review Edit this entry  
05
Of Time and the City

Of Time and the City

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Pitfall

Pitfall

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Speedy

Speedy

1928
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Beast From 20,000 Fathoms

The Beast From 20,000 Fathoms

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Pacific Rim

Pacific Rim

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Scarlet Letter

The Scarlet Letter

1926
×
★★★★
Read the review Edit this entry