Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Louie - Sight Sound and Story

Louie - Sight Sound and Story

2015
×
★★★★
Edit this entry  
28
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Sweet and Lowdown

Sweet and Lowdown

1999
×
★★★½
Edit this entry  
25
Take the Money and Run

Take the Money and Run

1969
×
★★★★
Edit this entry  
25
Trick or Truth

Trick or Truth

2014
×
★★★★
Edit this entry  
24
Joint Security Area

Joint Security Area

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Monsieur Lazhar

Monsieur Lazhar

2011
×
★★★
Edit this entry  
22
Puss in Boots: The Last Wish

Puss in Boots: The Last Wish

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Last Detail

The Last Detail

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★★
Edit this entry  
20
Lady Vengeance

Lady Vengeance

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Band Concert

The Band Concert

1935
×
★★★★
Edit this entry  
18
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Pacino and De Niro: The Conversation

Pacino and De Niro: The Conversation

2005
×
★★★
Edit this entry  
16
Crimes and Misdemeanors

Crimes and Misdemeanors

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Stutz

Stutz

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Broadway Danny Rose

Broadway Danny Rose

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Babylon

Babylon

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Thumbsucker

Thumbsucker

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Old School

Old School

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Kicking and Screaming

Kicking and Screaming

1995
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
This Place Rules

This Place Rules

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
White Noise

White Noise

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Adam Sandler: 100% Fresh

Adam Sandler: 100% Fresh

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Sr.

Sr.

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Spoiler Alert

Spoiler Alert

2022
×
Read the review Edit this entry  
24
Big Daddy

Big Daddy

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
23
True Lies

True Lies

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Sweater

The Sweater

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Sweater

The Sweater

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Eight Crazy Nights

Eight Crazy Nights

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Prep & Landing

Prep & Landing

2009
×
★★★
Edit this entry  
20
Ari Shaffir: JEW

Ari Shaffir: JEW

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Aliens

Aliens

1986
×
★★★½
Edit this entry  
18
Avatar

Avatar

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Elton John Live: Farewell from Dodger Stadium

Elton John Live: Farewell from Dodger Stadium

2022
×
★★★★
Edit this entry  
16
McCabe & Mrs. Miller

McCabe & Mrs. Miller

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Making of 'Tampopo'

The Making of 'Tampopo'

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
Read the review Edit this entry  
11
After Yang

After Yang

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
André Gregory and Wallace Shawn

André Gregory and Wallace Shawn

2009
×
★★★★½
Edit this entry