shona ✨ has logged 320 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
A Boy Called Christmas

A Boy Called Christmas

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Ciao Alberto

Ciao Alberto

2021
×
Edit this entry  
23
La Jetée

La Jetée

1962
×
Read the review Edit this entry  
22
The Nun

The Nun

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Young Plato

Young Plato

2021
×
Edit this entry  
21
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Daisies

Daisies

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
School Life

School Life

2016
×
Edit this entry  
16
Song of Love

Song of Love

1950
×
Read the review Edit this entry  
15
X+Y

X+Y

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Pleasure of Love in Iran

The Pleasure of Love in Iran

1976
×
Read prior review Edit this entry  
13
The Story of an Old Lady

The Story of an Old Lady

2003
×
Edit this entry  
13
Vagabond

Vagabond

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Read the review Edit this entry  
11
Passing

Passing

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Silence

Silence

2019
×
Read the review Edit this entry  
03
Lost in La Mancha

Lost in La Mancha

2002
×
★★½
Edit this entry  
02
The Randomer

The Randomer

2016
×
Edit this entry  
01
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Winter Light

Winter Light

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Censor

Censor

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Snakes on a Plane

Snakes on a Plane

2006
×
Edit this entry  
25
What's Cooking?

What's Cooking?

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Cat People

Cat People

1942
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Dune

Dune

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Le sabotier du Val de Loire

Le sabotier du Val de Loire

1956
×
Read the review Edit this entry  
21
Defaced

Defaced

2007
×
Read the review Edit this entry  
21
Teeth

Teeth

2007
×
Edit this entry  
18
Documenteur

Documenteur

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Faces Places

Faces Places

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
7p., cuis., s. de b., … à saisir

7p., cuis., s. de b., … à saisir

1984
×
Read the review Edit this entry  
16
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Breakfast Wine

Breakfast Wine

2013
×
Edit this entry  
14
Silver Lining

Silver Lining

2005
×
Edit this entry  
14
Luka

Luka

2004
×
Edit this entry  
13
Surprise!

Surprise!

1996
×
Read the review Edit this entry  
13
Natural Glasses

Natural Glasses

2001
×
Read the review Edit this entry  
13
Two Men and a Wardrobe

Two Men and a Wardrobe

1958
×
Edit this entry  
12
The Room

The Room

2003
×
½
Edit this entry  
10
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Wind

Wind

1996
×
Read the review Edit this entry  
09
The Assistant

The Assistant

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Noreen

Noreen

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
The Red Balloon

The Red Balloon

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry