Sort by

shookone has logged 310 entries for films during 2005.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Whale Rider

Whale Rider

2002
×
★★★
Edit this entry  
26
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

1974
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
The Piano Player

The Piano Player

2002
×
Edit this entry  
25
Unfaithful

Unfaithful

2002
×
★★½
Edit this entry  
25
Pearl Harbor

Pearl Harbor

2001
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
Read the review Edit this entry  
24
Bad Taste

Bad Taste

1987
×
Read the review Edit this entry  
24
The Serpent's Egg

The Serpent's Egg

1977
×
Edit this entry  
21
The Legend of Rita

The Legend of Rita

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
King Kong

King Kong

2005
×
½
Read the review Edit this entry  
20
Days of Being Wild

Days of Being Wild

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Shame

Shame

1968
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Just Cause

Just Cause

1995
×
½
Read the review Edit this entry  
16
I ♥ Huckabees

I ♥ Huckabees

2004
×
Read the review Edit this entry  
15
2 or 3 Things I Know About Her

2 or 3 Things I Know About Her

1967
×
★½
Edit this entry  
14
Santa Sangre

Santa Sangre

1989
×
★★½
Edit this entry  
13
The Browning Version

The Browning Version

1951
×
★★★
Edit this entry  
12
Friday Night

Friday Night

2002
×
★★
Edit this entry  
11
Morvern Callar

Morvern Callar

2002
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Fallen

Fallen

1998
×
★½
Edit this entry  
11
Elling

Elling

2001
×
★★½
Edit this entry  
10
Serenity

Serenity

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
War of the Worlds

War of the Worlds

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Swimfan

Swimfan

2002
×
½
Edit this entry  
10
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
Edit this entry  
10
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
Edit this entry  
08
Todesspiel

Todesspiel

1997
×
★★★
Edit this entry  
07
Marianne and Juliane

Marianne and Juliane

1981
×
★★★
Edit this entry  
07
Deep Breath

Deep Breath

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Sweet and Lowdown

Sweet and Lowdown

1999
×
Edit this entry  
02
Small Time Crooks

Small Time Crooks

2000
×
Edit this entry  
01
September

September

1987
×
Read the review Edit this entry  
28
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★
Edit this entry  
25
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
Read the review Edit this entry  
24
The Lost Honor of Katharina Blum

The Lost Honor of Katharina Blum

1975
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Return

The Return

2003
×
★★★½
Edit this entry  
22
Zelig

Zelig

1983
×
★½
Edit this entry  
22
Manderlay

Manderlay

2005
×
★★½
Edit this entry  
21
Live Flesh

Live Flesh

1997
×
★★
Edit this entry  
21
Through a Glass Darkly

Through a Glass Darkly

1961
×
★★★★
Edit this entry  
21
Time of the Wolf

Time of the Wolf

2003
×
½
Edit this entry  
18
Fortress

Fortress

1992
×
Edit this entry  
18
The General's Daughter

The General's Daughter

1999
×
½
Read the review Edit this entry  
13
To Die For

To Die For

1995
×
★½
Edit this entry  
09
Diary of a Country Priest

Diary of a Country Priest

1951
×
★★★
Edit this entry  
09
Die Konferenz

Die Konferenz

2005
×
½
Edit this entry  
08
The Jodorowsky Constellation

The Jodorowsky Constellation

1994
×
★★½
Edit this entry  
08
Fando and Lis

Fando and Lis

1968
×
★★
Read the review Edit this entry