Sort by

shookone has logged 35 entries for films during June 2005.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Five Senses

The Five Senses

1999
×
★½
Edit this entry  
28
To Joy

To Joy

1950
×
★★★★
Edit this entry  
27
Smiles of a Summer Night

Smiles of a Summer Night

1955
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Young One

The Young One

1960
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Grudge

The Grudge

2004
×
★½
Edit this entry  
23
The Edukators

The Edukators

2004
×
★★★½
Edit this entry  
22
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Welcome to Sarajevo

Welcome to Sarajevo

1997
×
★★★½
Edit this entry  
20
Bungalow

Bungalow

2002
×
½
Edit this entry  
20
The Isle

The Isle

2000
×
★★½
Edit this entry  
17
Happiness

Happiness

1998
×
★★★½
Edit this entry  
16
XX/XY

XX/XY

2002
×
★★½
Edit this entry  
15
Gilda

Gilda

1946
×
★★½
Edit this entry  
14
The Safety of Objects

The Safety of Objects

2001
×
★½
Edit this entry  
14
Shattered Glass

Shattered Glass

2003
×
★★★
Edit this entry  
13
All the Real Girls

All the Real Girls

2003
×
★★½
Edit this entry  
13
Amateur

Amateur

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Suspicious River

Suspicious River

2000
×
Read the review Edit this entry  
12
The Cowboy and the Frenchman

The Cowboy and the Frenchman

1988
×
Edit this entry  
12
Lumière and Company

Lumière and Company

1995
×
Edit this entry  
12
The Amputee

The Amputee

1974
×
Edit this entry  
12
Six Men Getting Sick

Six Men Getting Sick

1967
×
Edit this entry  
12
The Grandmother

The Grandmother

1970
×
Edit this entry  
12
The Alphabet

The Alphabet

1969
×
Edit this entry  
09
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★½
Edit this entry  
07
The Sacrifice

The Sacrifice

1986
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Bad Lieutenant

Bad Lieutenant

1992
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Immortal

Immortal

2004
×
★½
Edit this entry  
02
L.I.E.

L.I.E.

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
A Very Long Engagement

A Very Long Engagement

2004
×
★½
Edit this entry  
02
Closer

Closer

2004
×
★★★★
Edit this entry  
01
Angels in America

Angels in America

2003
×
★★★★
Edit this entry  
01
Match Point

Match Point

2005
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry