• Nomadland

  • I'm Thinking of Ending Things

  • Promising Young Woman

  • The Island of Giant Insects

  • Her Blue Sky

  • Joker

  • Rascal Does Not Dream of a Dreaming Girl

  • Parasite

    ★★★

  • The Lighthouse

    ★★

  • Children of the Sea

  • Booksmart

  • If Beale Street Could Talk

    ★★

  • The Ballad of Buster Scruggs

    ★★

  • Roma

    ★★

  • Non Non Biyori: Vacation

  • Isle of Dogs

    ★★★

  • Coco

  • Kingsman: The Golden Circle

  • A Ghost Story

  • Arrival

    ★★★

  • Spectre

  • The Anthem of the Heart

  • The Martian

    ★★

  • Kaili Blues

    ★★★★

  • Inside Out

  • Mad Max: Fury Road

    ★★

  • Kingsman: The Secret Service

  • Interstellar

    ★★

  • Guardians of the Galaxy

    ★★

  • The Lego Movie

  • The Tale of the Princess Kaguya

  • Puella Magi Madoka Magica the Movie Part III: Rebellion

  • 12 Years a Slave

    ★★

  • Under the Skin

  • The Conjuring

  • Movie 43

  • Life of Pi

  • It's Such a Beautiful Day

  • The Hunt

    ★★★

  • The Avengers

  • Hugo

  • A Letter to Momo

  • Shame

    ★★

  • Drive

    ★★

  • We Need to Talk About Kevin

    ★★

  • You are Umasou

  • Scott Pilgrim vs. the World

  • Iron Man 2

  • The Twilight Saga: New Moon

  • Up

    ★★

  • Moon

    ★★

  • Twilight

  • Bolt

  • Synecdoche, New York

    ★★★★

  • Still Walking

    ★★

  • WALL·E

    ★★

  • Hunger

    ★★

  • Iron Man

  • Ratatouille

  • Secret Sunshine

    ★★★★

  • Paprika

  • The Departed

    ★★

  • Children of Men

    ★★★

  • Marie Antoinette

  • Old Joy

    ★★

  • The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

  • Caché

  • The Incredibles

  • Mind Game

  • The Taste of Tea

    ★★★★

  • Kamikaze Girls

    ★★

  • Shrek 2