• Mrs. Fletcher

    ★½

  • The Kitchen

    ½

  • Chernobyl

    ★★★★★

  • Kumbalangi Nights

    ★★★★½

  • Shoplifters

    ★★★½

  • The Unchanging Sea

    ★★★★★

  • Ready Player One

    ★½

  • A Quiet Place

    ★★★½

  • Red Sparrow

    ★½

  • Hereditary

    ★★★½

  • American Animals

    ★★★★

  • Phantom Thread

    ★★★★★

  • Jumanji: Welcome to the Jungle

    ★★

  • Wonder

    ★★★

  • Paddington 2

    ★★★★

  • Justice League

    ★★

  • Coco

    ★★★½

  • Blade Runner 2049

    ★★★½

  • Lady Bird

    ★★★★

  • First Reformed

    ★★★

  • Jungle

    ★★

  • Loving Vincent

    ★★★½

  • You Were Never Really Here

    ★★★★

  • Baby Driver

    ★★½

  • Given

    ★★★★

  • Logan

    ★★★½

  • Get Out

    ★★★½

  • Call Me by Your Name

    ★★★★

  • Silence

    ★★★★

  • Dear Zindagi

    ★★★

  • 13th

    ★★★★

  • The Invisible Guest

    ★★★★

  • The Girl on the Train

  • Lion

    ★★★½

  • Moonlight

    ★★★★

  • Hotel Salvation

    ★★★½

  • Arrival

    ★★★★

  • Elle

    ★★★★½

  • The Red Turtle

    ★★★★½

  • Raw

    ★★★★★

  • The Handmaiden

    ★★★★½

  • I, Daniel Blake

    ★★★½

  • Train to Busan

    ★★★★

  • Captain America: Civil War

    ★★★

  • Zootopia

    ★★★½

  • Sing Street

    ★★★

  • Captain Fantastic

    ★★★½

  • Hunt for the Wilderpeople

    ★★★★

  • Bajirao Mastani

    ★★★

  • Junun

    ★★★★

  • Human

    ★★★½

  • The Martian

    ★★★½

  • Demolition

    ★★★

  • Spotlight

    ★★★★

  • The Man from U.N.C.L.E.

    ★★

  • Ant-Man

    ★★

  • A Century of Energy

    ★★★★

  • Inside Out

    ★★★

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★

  • The Age of Adaline

    ★★

  • Going Clear: Scientology and the Prison of Belief

    ★★★½

  • Blackhat

    ★★★

  • PK

    ★★★

  • Ex Machina

    ★★★½

  • Interstellar

    ★★★½

  • John Wick

    ★★★½

  • Inherent Vice

    ★★★★

  • Gone Girl

    ★★★★½

  • The Equalizer

    ★★½

  • Song of the Sea

    ★★★★

  • Nightcrawler

    ★★★★

  • Wild

    ★★