lowell has logged 340 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Summer of 85

Summer of 85

2020
×
★★★½
Edit this entry  
26
ariana grande: excuse me, i love you

ariana grande: excuse me, i love you

2020
×
★★
Edit this entry  
24
Sharp Objects

Sharp Objects

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Black Mirror: Striking Vipers

Black Mirror: Striking Vipers

2019
×
★★★
Edit this entry  
20
Cinderella

Cinderella

2015
×
★★★
Edit this entry  
18
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★★½
Edit this entry  
18
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Edit this entry  
17
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Blind Side

The Blind Side

2009
×
Read the review Edit this entry  
14
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★
Edit this entry  
13
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★½
Edit this entry  
12
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★
Edit this entry  
11
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★
Edit this entry  
11
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★
Edit this entry  
08
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The Boy in the Striped Pyjamas

The Boy in the Striped Pyjamas

2008
×
★★★½
Edit this entry  
07
Shrek the Halls

Shrek the Halls

2007
×
★★★½
Edit this entry  
07
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★½
Edit this entry  
07
Nazi Concentration Camps

Nazi Concentration Camps

1945
×
Edit this entry  
06
Run

Run

2020
×
★★½
Edit this entry  
06
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★
Edit this entry  
05
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
★★★★
Edit this entry  
03
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★
Edit this entry  
02
Ava

Ava

2020
×
★★★
Edit this entry  
01
Elizabeth: The Golden Age

Elizabeth: The Golden Age

2007
×
★★★
Edit this entry  
01
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★
Edit this entry  
30
Elizabeth

Elizabeth

1998
×
★★★½
Edit this entry  
30
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
Edit this entry  
28
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★½
Edit this entry  
27
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
★★★
Edit this entry  
26
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Edit this entry  
25
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★★
Edit this entry  
25
About Time

About Time

2013
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★½
Edit this entry  
21
Liquid Truth

Liquid Truth

2017
×
★★★
Edit this entry  
21
Arctic

Arctic

2018
×
★★★
Edit this entry  
20
Slumdog Millionaire

Slumdog Millionaire

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Notebook

The Notebook

2004
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Lighthouse

The Lighthouse

2006
×
★★★½
Edit this entry  
18
Song to Song

Song to Song

2017
×
★★
Edit this entry  
18
The Discovery

The Discovery

2017
×
★★★
Edit this entry  
17
Spectre

Spectre

2015
×
★★★½
Edit this entry  
17
Mary Magdalene

Mary Magdalene

2018
×
★★★
Edit this entry  
17
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★
Edit this entry  
14
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★★
Edit this entry