Sort by

shreya has logged 233 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★★
Edit this entry  
24
Ash Is Purest White

Ash Is Purest White

2018
×
★★★★
Edit this entry  
15
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
The Platform

The Platform

2019
×
★★★½
Edit this entry  
18
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★★
Edit this entry  
16
Sinister

Sinister

2012
×
Edit this entry  
15
Empire of the Sun

Empire of the Sun

1987
×
★★★★
Edit this entry  
09
American Murder: The Family Next Door

American Murder: The Family Next Door

2020
×
★★★
Edit this entry  
25
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★
Edit this entry  
17
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★½
Edit this entry  
16
Possessor

Possessor

2020
×
★★★½
Edit this entry  
14
Wendy and Lucy

Wendy and Lucy

2008
×
★★★½
Edit this entry  
14
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
11
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Dirty Grandpa

Dirty Grandpa

2016
×
★★½
Edit this entry  
06
Shark Tale

Shark Tale

2004
×
★★★
Edit this entry  
05
Bee Movie

Bee Movie

2007
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Hangover

The Hangover

2009
×
★★★
Edit this entry  
03
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
A Bigger Splash

A Bigger Splash

2015
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Abyss

The Abyss

1989
×
★★★
Edit this entry  
28
Shame

Shame

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★
Edit this entry  
22
Jackass: The Movie

Jackass: The Movie

2002
×
★★
Edit this entry  
22
The Brothers Bloom

The Brothers Bloom

2008
×
★★★½
Edit this entry  
20
1917

1917

2019
×
★★★★
Edit this entry  
18
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
17
Project Power

Project Power

2020
×
★★
Edit this entry  
12
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Big Fish

Big Fish

2003
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Other Guys

The Other Guys

2010
×
★★★
Edit this entry  
01
Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

2020
×
★★
Edit this entry  
31
Blades of Glory

Blades of Glory

2007
×
★★
Edit this entry  
30
The Hate U Give

The Hate U Give

2018
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Old Guard

The Old Guard

2020
×
★★★
Edit this entry  
27
Thappad

Thappad

2020
×
★★★
Edit this entry  
25
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★½
Edit this entry  
19
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Greyhound

Greyhound

2020
×
★★½
Edit this entry  
18
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★½
Edit this entry  
16
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★★
Edit this entry  
16
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Blues Brothers

The Blues Brothers

1980
×
★★★
Edit this entry  
15
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★★½
Edit this entry