Sort by

Shreyaastic has logged 374 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Pearl

Pearl

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Pieta

Pieta

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Take Shelter

Take Shelter

2011
×
★★★
Edit this entry  
23
Cracks

Cracks

2009
×
½
Read the review Edit this entry  
21
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
16
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Titane

Titane

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Days of Being Wild

Days of Being Wild

1990
×
★★★
Edit this entry  
03
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Charulata

Charulata

1964
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Wait Until Dark

Wait Until Dark

1967
×
★★★★
Edit this entry  
02
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Bergman Island

Bergman Island

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Anastasia

Anastasia

1956
×
Edit this entry  
01
My Blueberry Nights

My Blueberry Nights

2007
×
★★
Edit this entry  
01
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Novice

The Novice

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Apur Sansar

Apur Sansar

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Lilya 4-ever

Lilya 4-ever

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Upstream Color

Upstream Color

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Enigma of Kaspar Hauser

The Enigma of Kaspar Hauser

1974
×
★★★
Edit this entry  
30
Johnny Got His Gun

Johnny Got His Gun

1971
×
★★★★
Edit this entry  
29
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Anguish

Anguish

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Aparajito

Aparajito

1956
×
★★★★
Edit this entry  
28
A History of Violence

A History of Violence

2005
×
★★★★
Edit this entry  
28
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Man Who Sleeps

The Man Who Sleeps

1974
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Fallout

The Fallout

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Big City

The Big City

1963
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Heathers

Heathers

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Pursuit of Happyness

The Pursuit of Happyness

2006
×
★★
Edit this entry  
26
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★
Edit this entry  
25
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Naked

Naked

1993
×
½
Edit this entry  
25
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Safe

Safe

1995
×
★★
Edit this entry  
24
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Pickpocket

Pickpocket

1959
×
★★★½
Edit this entry  
24
Tomboy

Tomboy

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Brood

The Brood

1979
×
★★★★
Edit this entry  
23
Happy Old Year

Happy Old Year

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry