Sort by

shri has logged 117 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Doctor G

Doctor G

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
White Noise

White Noise

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Strange World

Strange World

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Thank God

Thank God

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Babylon

Babylon

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Mouna Raagam

Mouna Raagam

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Monica, O My Darling

Monica, O My Darling

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Beauty and the Beast: A 30th Celebration

Beauty and the Beast: A 30th Celebration

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Moana

Moana

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Cats

Cats

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Saakini Daakini

Saakini Daakini

2022
×
Read the review Edit this entry  
18
Kantara

Kantara

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
National Theatre Live: Angels In America — Part One: Millennium Approaches

National Theatre Live: Angels In America — Part One: Millennium Approaches

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
18
National Theatre Live: Angels In America — Part Two: Perestroika

National Theatre Live: Angels In America — Part Two: Perestroika

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Metropolitan Opera: The Hours

The Metropolitan Opera: The Hours

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Till

Till

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Women Talking

Women Talking

2022
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Armageddon Time

Armageddon Time

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Weird: The Al Yankovic Story

Weird: The Al Yankovic Story

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Merrily We Roll Along

Merrily We Roll Along

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Annette

Annette

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Catherine Called Birdy

Catherine Called Birdy

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Ponniyin Selvan: Part I

Ponniyin Selvan: Part I

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Bombay

Bombay

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Chekka Chivantha Vaanam

Chekka Chivantha Vaanam

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Smile

Smile

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Blonde

Blonde

2022
×
Read the review Edit this entry  
27
Chicago

Chicago

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Pearl

Pearl

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Woman King

The Woman King

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Elvis

Elvis

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Fugitive

The Fugitive

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Marcel the Shell with Shoes On

Marcel the Shell with Shoes On

2021
×
Read the review Edit this entry  
23
The Gray Man

The Gray Man

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Nope

Nope

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Rocketry: The Nambi Effect

Rocketry: The Nambi Effect

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Funny Girl

Funny Girl

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Ante... Sundaraniki!

Ante... Sundaraniki!

2022
×
Read the review Edit this entry  
09
Thief

Thief

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Vikram

Vikram

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Sweet Charity

Sweet Charity

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry