Shurgg has logged 75 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Dune

Dune

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Last of the Mohicans

The Last of the Mohicans

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Man Who Knew Too Little

The Man Who Knew Too Little

1997
×
★★★
Edit this entry  
02
War Dogs

War Dogs

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The A-Team

The A-Team

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Predator

Predator

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Streets of Fire

Streets of Fire

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★
Edit this entry  
06
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★½
Edit this entry  
27
Max Payne

Max Payne

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Godzilla 2000: Millennium

Godzilla 2000: Millennium

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Fire and Ice

Fire and Ice

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Independence Day: Resurgence

Independence Day: Resurgence

2016
×
★★
Edit this entry  
19
The Accountant

The Accountant

2016
×
★★
Edit this entry  
17
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Shin Godzilla

Shin Godzilla

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Raiders!: The Story of the Greatest Fan Film Ever Made

Raiders!: The Story of the Greatest Fan Film Ever Made

2015
×
Read the review Edit this entry  
30
The Magnificent Seven

The Magnificent Seven

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Magnificent Seven

The Magnificent Seven

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Guest

The Guest

2014
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Kill Zone 2

Kill Zone 2

2015
×
★★★★
Edit this entry  
14
Odd Thomas

Odd Thomas

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Scanners

Scanners

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Fury

The Fury

1978
×
★★★
Edit this entry  
09
Triple 9

Triple 9

2016
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Daylight's End

Daylight's End

2016
×
Edit this entry  
01
Hard Target 2

Hard Target 2

2016
×
★★★
Edit this entry  
31
Blood Father

Blood Father

2016
×
★★★
Edit this entry  
30
Teenage Mutant Ninja Turtles: Out of the Shadows

Teenage Mutant Ninja Turtles: Out of the Shadows

2016
×
Edit this entry  
29
Criminal

Criminal

2016
×
Edit this entry  
23
Jason Bourne

Jason Bourne

2016
×
★½
Edit this entry  
19
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★½
Edit this entry  
18
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
Edit this entry  
16
The Infiltrator

The Infiltrator

2016
×
★★
Edit this entry  
08
The Legend of Tarzan

The Legend of Tarzan

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ali

Ali

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Warcraft

Warcraft

2016
×
Edit this entry  
08
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
X-Men: Apocalypse

X-Men: Apocalypse

2016
×
★★
Read the review Edit this entry