Sort by

cait has logged 36 entries for films during July 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Filth

Filth

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Drive

Drive

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Circle

The Circle

2017
×
Read the review Edit this entry  
23
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Slumdog Millionaire

Slumdog Millionaire

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Following

Following

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Memento

Memento

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The King's Speech

The King's Speech

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★½
Edit this entry  
04
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Breathless

Breathless

1960
×
½
Read the review Edit this entry  
01
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Okja

Okja

2017
×
★★
Read the review Edit this entry