Sort by

cait has logged 146 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Fractured

Fractured

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Knight Before Christmas

The Knight Before Christmas

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Bridge to Terabithia

Bridge to Terabithia

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Shrek Forever After

Shrek Forever After

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Billy Elliot

Billy Elliot

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Easy A

Easy A

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Shrek the Third

Shrek the Third

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Flushed Away

Flushed Away

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Austin Powers in Goldmember

Austin Powers in Goldmember

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Gerald's Game

Gerald's Game

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
About Time

About Time

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Scooby-Doo

Scooby-Doo

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Orphan

Orphan

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Tall Girl

Tall Girl

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
27
After

After

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
mother!

mother!

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Downton Abbey

Downton Abbey

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Clue

Clue

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry