Sort by

Shwet has logged 51 entries for films during October 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Kabhi Alvida Naa Kehna

Kabhi Alvida Naa Kehna

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Heat

Heat

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Albatross Soup

Albatross Soup

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Gobble-Gobble

Gobble-Gobble

1977
×
Read the review Edit this entry  
25
Om Shanti Om

Om Shanti Om

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
find true love

find true love

2016
×
Read the review Edit this entry  
24
agoraphobia

agoraphobia

2017
×
Read the review Edit this entry  
24
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Love Story

Love Story

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Raees

Raees

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Mind the Steps!

Mind the Steps!

1989
×
Read the review Edit this entry  
20
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Good Night, and Good Luck.

Good Night, and Good Luck.

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
The Last Samurai

The Last Samurai

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Little Women

Little Women

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Sardar Udham

Sardar Udham

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Rashmi Rocket

Rashmi Rocket

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Vaastav

Vaastav

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Sanak

Sanak

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Man on Fire

Man on Fire

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Fountain

The Fountain

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Happy New Year

Happy New Year

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Lolita

Lolita

1997
×
Read the review Edit this entry  
08
Popeye the Sailor Meets Sindbad the Sailor

Popeye the Sailor Meets Sindbad the Sailor

1936
×
Read the review Edit this entry  
08
Ride in the Whirlwind

Ride in the Whirlwind

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
One-Eyed Jacks

One-Eyed Jacks

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Notorious

Notorious

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Dr. No

Dr. No

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Fugitive

The Fugitive

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Aristocats

The Aristocats

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Definitely, Maybe

Definitely, Maybe

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Chehre

Chehre

2021
×
Read the review Edit this entry  
04
Ted

Ted

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Spectre

Spectre

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry