Sort by

sicca has logged 268 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Boy

The Boy

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Balkan Line

Balkan Line

2019
×
Read the review Edit this entry  
07
Brother Bear

Brother Bear

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Home Alone 4

Home Alone 4

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Fresh

Fresh

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
Read the review Edit this entry  
27
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
X

X

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Pearl

Pearl

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Hellraiser

Hellraiser

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Significant Other

Significant Other

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Werewolf by Night

Werewolf by Night

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Trick or Treat Scooby-Doo!

Trick or Treat Scooby-Doo!

2022
×
Read the review Edit this entry  
04
Smile

Smile

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
What's Left of You

What's Left of You

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Malignant

Malignant

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Do Revenge

Do Revenge

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Nope

Nope

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The King

The King

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Fall

Fall

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Disobedience

Disobedience

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
Read the review Edit this entry  
01
Oldboy

Oldboy

2003
×
Read the review Edit this entry  
31
Pacific Rim

Pacific Rim

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Nope

Nope

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Sympathy for Mr. Vengeance

Sympathy for Mr. Vengeance

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry