Sort by

sicily has logged 237 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
I Could Never Be Your Woman

I Could Never Be Your Woman

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★
Edit this entry  
26
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★★
Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★
Edit this entry  
23
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★
Edit this entry  
22
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Edit this entry  
21
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Elf

Elf

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★★
Edit this entry  
17
The Christmas Chronicles: Part Two

The Christmas Chronicles: Part Two

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★½
Edit this entry  
17
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
The Prom

The Prom

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★½
Edit this entry  
12
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Edit this entry  
12
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Words on Bathroom Walls

Words on Bathroom Walls

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
Read the review Edit this entry  
04
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Undoing

The Undoing

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Run

Run

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
His House

His House

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Judgment at Nuremberg

Judgment at Nuremberg

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Casino

Casino

1995
×
★★★★
Edit this entry  
11
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
We Are Who We Are

We Are Who We Are

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry