sicily has logged 52 entries for films during February 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
High Fidelity

High Fidelity

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Sympathy for Lady Vengeance

Sympathy for Lady Vengeance

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Wild

Wild

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The 40 Year Old Virgin

The 40 Year Old Virgin

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
All the Bright Places

All the Bright Places

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Logan

Logan

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Emma.

Emma.

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Kindergarten Teacher

The Kindergarten Teacher

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Hanna

Hanna

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Master

The Master

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Winter's Bone

Winter's Bone

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Just Mercy

Just Mercy

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Descendants

The Descendants

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Shame

Shame

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Searching

Searching

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Luce

Luce

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Stoker

Stoker

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
One Day

One Day

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Addams Family

The Addams Family

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Tangled

Tangled

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
To All the Boys: P.S. I Still Love You

To All the Boys: P.S. I Still Love You

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Weathering with You

Weathering with You

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Gretel & Hansel

Gretel & Hansel

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry