envy has logged 217 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Love Hard

Love Hard

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Hotel Transylvania 3: Summer Vacation

Hotel Transylvania 3: Summer Vacation

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Despicable Me 2

Despicable Me 2

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Scary Movie

Scary Movie

2000
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Vast of Night

The Vast of Night

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Saw III

Saw III

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Saw II

Saw II

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Saw

Saw

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Helter Skelter

Helter Skelter

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Host

The Host

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Boy Who Killed My Parents

The Boy Who Killed My Parents

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Malignant

Malignant

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Girl Who Killed Her Parents

The Girl Who Killed Her Parents

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Wave

The Wave

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Alvin and the Chipmunks: The Squeakquel

Alvin and the Chipmunks: The Squeakquel

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
A Matadeira

A Matadeira

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Turma da Mônica: Laços

Turma da Mônica: Laços

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Olga

Olga

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Second Mother

The Second Mother

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Angels & Demons

Angels & Demons

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Disobedience

Disobedience

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
He's All That

He's All That

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Words Bubble Up Like Soda Pop

Words Bubble Up Like Soda Pop

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Bowling for Columbine

Bowling for Columbine

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Megan Is Missing

Megan Is Missing

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
04
A Woman Is a Woman

A Woman Is a Woman

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Gentlemen Prefer Blondes

Gentlemen Prefer Blondes

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Raw

Raw

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Nobody Sleeps in the Woods Tonight

Nobody Sleeps in the Woods Tonight

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Final Girls

The Final Girls

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Letters to Juliet

Letters to Juliet

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry