Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
10
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
My Favorite Shapes by Julio Torres

My Favorite Shapes by Julio Torres

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Running on Empty

Running on Empty

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Kodachrome

Kodachrome

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Grosse Pointe Blank

Grosse Pointe Blank

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Obvious Child

Obvious Child

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Little Things

The Little Things

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Matthew Bourne's Romeo and Juliet

Matthew Bourne's Romeo and Juliet

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
To All the Boys: Always and Forever

To All the Boys: Always and Forever

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Cinderella

Cinderella

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
ParaNorman

ParaNorman

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Normal People Confessions

Normal People Confessions

2020
×
Edit this entry  
09
Girl Asleep

Girl Asleep

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Palmer

Palmer

2021
×
★★★
Edit this entry  
05
Before I Fall

Before I Fall

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
Scott Pilgrim vs. the Animation

Scott Pilgrim vs. the Animation

2010
×
Edit this entry  
02
We're All Going to the World's Fair

We're All Going to the World's Fair

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Try Harder!

Try Harder!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
How It Ends

How It Ends

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Passing

Passing

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
CODA

CODA

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Strawberry Mansion

Strawberry Mansion

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Bubble Gum

Bubble Gum

2018
×
Read the review Edit this entry  
23
The Prince of Egypt

The Prince of Egypt

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Help!

Help!

1965
×
Read the review Edit this entry  
20
Lemonade Mouth

Lemonade Mouth

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dave Made a Maze

Dave Made a Maze

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Bang Bang Baby

Bang Bang Baby

2014
×
★★
Read the review Edit this entry