Sort by

rai has logged 121 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★
Edit this entry  
26
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★½
Edit this entry  
15
Crimes and Misdemeanors

Crimes and Misdemeanors

1989
×
★★★½
Edit this entry  
29
The SpongeBob Movie: Sponge on the Run

The SpongeBob Movie: Sponge on the Run

2020
×
★★½
Edit this entry  
29
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Edit this entry  
26
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★½
Edit this entry  
19
To Live

To Live

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Billy Budd

Billy Budd

1962
×
★★★½
Edit this entry  
15
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★
Edit this entry  
14
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★
Edit this entry  
12
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Last Emperor

The Last Emperor

1987
×
★★★½
Edit this entry  
07
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
31
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Poltergeist

Poltergeist

2015
×
★★
Edit this entry  
25
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Bukan Bintang Biasa

Bukan Bintang Biasa

2007
×
★★
Edit this entry  
24
The Babysitter

The Babysitter

2017
×
★★★
Edit this entry  
23
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2012
×
★★★
Edit this entry  
10
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Old Guard

The Old Guard

2020
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★
Edit this entry  
23
Quiz Show

Quiz Show

1994
×
★★★½
Edit this entry  
22
Harvest of Despair

Harvest of Despair

1985
×
★★★½
Edit this entry  
12
Megamind

Megamind

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Cars 3

Cars 3

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Nicholas and Alexandra

Nicholas and Alexandra

1971
×
★★
Edit this entry  
06
The Sisterhood of the Traveling Pants

The Sisterhood of the Traveling Pants

2005
×
★★★
Edit this entry  
06
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★½
Edit this entry  
05
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
How to Lose a Guy in 10 Days

How to Lose a Guy in 10 Days

2003
×
★★★★
Edit this entry  
25
One True Thing

One True Thing

1998
×
★★★
Edit this entry  
24
Us

Us

2019
×
★★★½
Edit this entry  
22
Twilight

Twilight

2008
×
★★★½
Edit this entry  
19
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
May the Devil Take You

May the Devil Take You

2018
×
★★½
Edit this entry  
13
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Kung Fu Panda 2

Kung Fu Panda 2

2011
×
★★★★
Edit this entry  
08
Barbie as The Princess & the Pauper

Barbie as The Princess & the Pauper

2004
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Black Mirror: Be Right Back

Black Mirror: Be Right Back

2013
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★½
Edit this entry  
17
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★½
Edit this entry