Sort by

𝚝𝚊𝚢𝚕𝚘𝚛 has logged 265 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★½
Edit this entry  
29
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Gospel According to St. Matthew

The Gospel According to St. Matthew

1964
×
Edit this entry  
26
Fever Pitch

Fever Pitch

2005
×
★★½
Edit this entry  
26
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
A League of Their Own

A League of Their Own

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Operation Finale

Operation Finale

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★½
Edit this entry  
15
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Danish Girl

The Danish Girl

2015
×
★★★
Edit this entry  
12
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
Read the review Edit this entry  
09
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Strangers: Prey at Night

The Strangers: Prey at Night

2018
×
★★★
Edit this entry  
09
Brigsby Bear

Brigsby Bear

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Possession

Possession

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Divergent

Divergent

2014
×
★★½
Edit this entry  
05
Cam

Cam

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
You're Next

You're Next

2011
×
★★★★
Edit this entry  
02
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Master

The Master

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Skate Kitchen

Skate Kitchen

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Mr. Smith Goes to Washington

Mr. Smith Goes to Washington

1939
×
★★★★
Edit this entry  
24
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★★
Edit this entry  
19
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Ouija: Origin of Evil

Ouija: Origin of Evil

2016
×
★★½
Edit this entry  
15
My Fair Lady

My Fair Lady

1964
×
★★★
Edit this entry  
14
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★★
Edit this entry  
12
Troy

Troy

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Easy A

Easy A

2010
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Help

The Help

2011
×
★★★★
Edit this entry  
05
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Field of Dreams

Field of Dreams

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader

The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader

2010
×
★★★
Edit this entry  
29
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Apostle

Apostle

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry