Sort by

Jaime 🏳️‍🌈✨ has logged 639 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Three Thousand Years of Longing

Three Thousand Years of Longing

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Alvin and the Chipmunks

Alvin and the Chipmunks

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Shaun the Sheep: The Flight Before Christmas

Shaun the Sheep: The Flight Before Christmas

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
23
A Rugrats Chanukah

A Rugrats Chanukah

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Liz and the Blue Bird

Liz and the Blue Bird

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Nutcracker Fantasy

Nutcracker Fantasy

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★
Edit this entry  
21
Barbie in the Nutcracker

Barbie in the Nutcracker

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Ginger Snaps 2: Unleashed

Ginger Snaps 2: Unleashed

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
2046

2046

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★½
Edit this entry  
19
Alvin and the Chipmunks

Alvin and the Chipmunks

2007
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1971
×
★★★★
Edit this entry  
19
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Edit this entry  
18
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Falling for Christmas

Falling for Christmas

2022
×
★★★
Edit this entry  
17
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Vera Drake

Vera Drake

2004
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Nutcracker and the Four Realms

The Nutcracker and the Four Realms

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Jeanne Dielman, 23, quai du Commerce, 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, quai du Commerce, 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Saludos Amigos

Saludos Amigos

1942
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Catherine Called Birdy

Catherine Called Birdy

2022
×
★★★★
Edit this entry  
12
Ambulance

Ambulance

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★
Edit this entry  
11
The Menu

The Menu

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Magic Mike XXL

Magic Mike XXL

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Mary and Max

Mary and Max

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Bambi

Bambi

1942
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
35 Shots of Rum

35 Shots of Rum

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Across the Universe

Across the Universe

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dumbo

Dumbo

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Fantasia

Fantasia

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Twenty Five Twenty One

Twenty Five Twenty One

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Zen - Grogu and Dust Bunnies

Zen - Grogu and Dust Bunnies

2022
×
Edit this entry  
12
The Beaches of Agnès

The Beaches of Agnès

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Summerland

Summerland

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Little Matchgirl

The Little Matchgirl

2006
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Nutcracker: The Untold Story

The Nutcracker: The Untold Story

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry