Sort by

SilentDawn has logged 222 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Top Five

Top Five

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Interview

The Interview

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Elf

Elf

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Frosty the Snowman

Frosty the Snowman

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Fred Claus

Fred Claus

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Top Secret!

Top Secret!

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Calvary

Calvary

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Up in Smoke

Up in Smoke

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The One I Love

The One I Love

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Bad Lieutenant: Port of Call - New Orleans

The Bad Lieutenant: Port of Call - New Orleans

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Santa Claus Is Comin' to Town

Santa Claus Is Comin' to Town

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
This Is the End

This Is the End

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mickey's Twice Upon a Christmas

Mickey's Twice Upon a Christmas

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mickey's Once Upon a Christmas

Mickey's Once Upon a Christmas

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Mickey's Christmas Carol

Mickey's Christmas Carol

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Dumb and Dumber To

Dumb and Dumber To

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Space Jam

Space Jam

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Conan O'Brien Can't Stop

Conan O'Brien Can't Stop

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Spectacular Now

The Spectacular Now

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry