Sort by

SilentDawn has logged 306 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Room

Room

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Phoenix

Phoenix

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Krampus

Krampus

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Night Before Christmas

The Night Before Christmas

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Creed

Creed

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Love & Mercy

Love & Mercy

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
#ALLMYMOVIES

#ALLMYMOVIES

2015
×
Read the review Edit this entry  
06
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Haunting

The Haunting

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Coherence

Coherence

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Magnificent Ambersons

The Magnificent Ambersons

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Walk

The Walk

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Bram Stoker's Dracula

Bram Stoker's Dracula

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Fog

The Fog

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Village

The Village

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Black Mass

Black Mass

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
United 93

United 93

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Visit

The Visit

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry