Silent J has logged 71 entries for films during May 2012.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Take Shelter

Take Shelter

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
One from the Heart

One from the Heart

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Big Tease

The Big Tease

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Barney's Version

Barney's Version

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Passion of Ayn Rand

The Passion of Ayn Rand

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Client

The Client

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A League of Their Own

A League of Their Own

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
White Lightnin'

White Lightnin'

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Palmetto

Palmetto

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
My Favorite Year

My Favorite Year

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Idiocracy

Idiocracy

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Theory of Flight

The Theory of Flight

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Killer Elite

Killer Elite

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Lock, Stock and Two Smoking Barrels

Lock, Stock and Two Smoking Barrels

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Peter's Friends

Peter's Friends

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Valhalla Rising

Valhalla Rising

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Home at the End of the World

A Home at the End of the World

2004
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Suicide Kings

Suicide Kings

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Hard Way

The Hard Way

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Public Eye

The Public Eye

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mary Shelley's Frankenstein

Mary Shelley's Frankenstein

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Family Tree

The Family Tree

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Best Seller

Best Seller

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Wind That Shakes the Barley

The Wind That Shakes the Barley

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Lenny

Lenny

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
De-Lovely

De-Lovely

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Red White & Blue

Red White & Blue

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Shadow

The Shadow

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Bulletproof

Bulletproof

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Hitman

The Hitman

1991
×
Read the review Edit this entry  
15
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
CB4

CB4

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Terri

Terri

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Die Hard: With a Vengeance

Die Hard: With a Vengeance

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Forget Paris

Forget Paris

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Another 48 Hrs.

Another 48 Hrs.

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
48 Hrs.

48 Hrs.

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Lost World: Jurassic Park

The Lost World: Jurassic Park

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Colors

Colors

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Senna

Senna

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry