Silent J has logged 90 entries for films during July 2012.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Shadow

The Shadow

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Scarlet Pimpernel

The Scarlet Pimpernel

1934
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Punisher: Dirty Laundry

The Punisher: Dirty Laundry

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Killer Inside Me

The Killer Inside Me

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
The Crimson Rivers

The Crimson Rivers

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Rum Diary

The Rum Diary

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Buy the Ticket, Take the Ride

Buy the Ticket, Take the Ride

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Where the Buffalo Roam

Where the Buffalo Roam

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Jack Goes Boating

Jack Goes Boating

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Out of Sight

Out of Sight

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Justice League: Doom

Justice League: Doom

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Wild Bunch

The Wild Bunch

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Martha Marcy May Marlene

Martha Marcy May Marlene

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Finding Nemo

Finding Nemo

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Short Cuts

Short Cuts

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Walk Hard: The Dewey Cox Story

Walk Hard: The Dewey Cox Story

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Insomnia

Insomnia

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Blood and Bone

Blood and Bone

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Private Benjamin

Private Benjamin

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Nostalgia for the Light

Nostalgia for the Light

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
28 Days

28 Days

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Savages

Savages

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Darby O'Gill and the Little People

Darby O'Gill and the Little People

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
3 Idiots

3 Idiots

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Tremors 4: The Legend Begins

Tremors 4: The Legend Begins

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Tremors 3: Back to Perfection

Tremors 3: Back to Perfection

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Tremors 2: Aftershocks

Tremors 2: Aftershocks

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Tremors

Tremors

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Hellbound: Hellraiser II

Hellbound: Hellraiser II

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Vampyr

Vampyr

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Batman

Batman

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Sin Nombre

Sin Nombre

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Enthiran

Enthiran

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry