Silent J has logged 76 entries for films during September 2012.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Empire of the Sun

Empire of the Sun

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
JFK

JFK

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
A History of Violence

A History of Violence

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Paprika

Paprika

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Biutiful

Biutiful

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Brown Bunny

The Brown Bunny

2003
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Headhunters

Headhunters

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Harry Brown

Harry Brown

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Reality Bites

Reality Bites

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
3, 2, 1... Frankie Go Boom

3, 2, 1... Frankie Go Boom

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Batman: The Dark Knight Returns, Part 1

Batman: The Dark Knight Returns, Part 1

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Naked

Naked

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Safe Men

Safe Men

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Where the Buffalo Roam

Where the Buffalo Roam

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Oh in Ohio

The Oh in Ohio

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Withnail & I

Withnail & I

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Naked

Naked

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Smiley Face

Smiley Face

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Trees Lounge

Trees Lounge

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Sixteen Candles

Sixteen Candles

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Malice in Wonderland

Malice in Wonderland

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Object of My Affection

The Object of My Affection

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Tiptoes

Tiptoes

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Extremely Loud & Incredibly Close

Extremely Loud & Incredibly Close

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
17
High Fidelity

High Fidelity

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mother's Day

Mother's Day

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Dirty Pretty Things

Dirty Pretty Things

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Boy Wonder

Boy Wonder

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Sunrise: A Song of Two Humans

Sunrise: A Song of Two Humans

1927
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ned Kelly

Ned Kelly

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Lawless

Lawless

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Stop-Loss

Stop-Loss

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Rejected

Rejected

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Shaft

Shaft

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Gridlock'd

Gridlock'd

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Candy

Candy

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Human Nature

Human Nature

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Confessions of a Dangerous Mind

Confessions of a Dangerous Mind

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry