Sort by

Silent J has logged 335 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Lazarus Effect

The Lazarus Effect

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Manhattan Romance

Manhattan Romance

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Despair

Despair

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
People, Places, Things

People, Places, Things

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Nasty Baby

Nasty Baby

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
12 Rounds 3: Lockdown

12 Rounds 3: Lockdown

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Attack the Block

Attack the Block

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Possession

Possession

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Queen of Earth

Queen of Earth

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ex Machina

Ex Machina

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Christmas Evil

Christmas Evil

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Very Murray Christmas

A Very Murray Christmas

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Star Wars Holiday Special

The Star Wars Holiday Special

1978
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Grandma Got Run Over by a Reindeer

Grandma Got Run Over by a Reindeer

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Heaven Knows What

Heaven Knows What

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Gallows

The Gallows

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
21
American Ultra

American Ultra

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Creed

Creed

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Black Moon

Black Moon

1975
×
Read the review Edit this entry  
19
ROH Final Battle 2015

ROH Final Battle 2015

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Life

Life

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
True Story

True Story

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The End of the Tour

The End of the Tour

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Focus

Focus

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
NXT TakeOver: London

NXT TakeOver: London

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Get Hard

Get Hard

2015
×
Read the review Edit this entry  
12
Lens

Lens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
Read the review Edit this entry  
05
Before We Go

Before We Go

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Wiz

The Wiz

1978
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Wiz Live!

The Wiz Live!

2015
×
★★★★
Edit this entry  
01
Love

Love

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
...All the Marbles

...All the Marbles

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry