silkymovies has logged 55 entries for films during October 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Slugs

Slugs

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Down with Love

Down with Love

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Break-Up

The Break-Up

2006
×
★★★
Edit this entry  
29
Demons

Demons

1985
×
★★★½
Edit this entry  
29
PVT Chat

PVT Chat

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Unfriended: Dark Web

Unfriended: Dark Web

2018
×
★★★½
Edit this entry  
28
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Howling

The Howling

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Lords of Salem

The Lords of Salem

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Hot Tub Time Machine

Hot Tub Time Machine

2010
×
★★★
Edit this entry  
26
Wedding Crashers

Wedding Crashers

2005
×
★★★½
Edit this entry  
26
Hall Pass

Hall Pass

2011
×
★★★★
Edit this entry  
26
Society

Society

1989
×
★★★½
Edit this entry  
25
Brain Damage

Brain Damage

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Beach

The Beach

2000
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Fog

The Fog

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Machinist

The Machinist

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Halloween H20: 20 Years Later

Halloween H20: 20 Years Later

1998
×
★★★
Edit this entry  
24
Hard Candy

Hard Candy

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Dune

Dune

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
★★★½
Edit this entry  
22
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Man In Constant Sorrow

The Man In Constant Sorrow

×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hard Candy

Hard Candy

2005
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★½
Edit this entry  
21
Injustice

Injustice

2021
×
Read the review Edit this entry  
20
Halloween II

Halloween II

2009
×
★★★½
Edit this entry  
20
Halloween

Halloween

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
V/H/S/94

V/H/S/94

2021
×
★★★½
Edit this entry  
19
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
The Empty Man

The Empty Man

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Empty Man

The Empty Man

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dave Chappelle: The Closer

Dave Chappelle: The Closer

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Blue Collar

Blue Collar

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Hitch

Hitch

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Ace in the Hole

Ace in the Hole

1951
×
★★★★★
Edit this entry  
12
The Fall

The Fall

2019
×
★½
Edit this entry  
12
James White

James White

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★
Edit this entry  
11
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Edit this entry  
11
8 Mile

8 Mile

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Edit this entry  
07
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry