Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
Paige Fukuhara

Paige Fukuhara

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for Paige
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Paige’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • O Brother, Where Art Thou?

    O Brother, Where Art Thou? 2000

    ★★★★½ Added by Paige Fukuhara

    this was the first movie i saw that i knew i loved before it hit the halfway point.

  • Jurassic World

    Jurassic World 2015

    ★★★½ Added by Paige Fukuhara

    BDH should get an award for running in heels; way more impressive than wrangling raptors.

  • In the Land of the Head Hunters

    In the Land of the Head Hunters 1914

    ★★★★ Watched by Paige Fukuhara 23 Feb 2015

    the art history dork in me just got a huge nerd boner for this movie. a must-see for any Native peoples art or photographic history buff.

  • Interstellar

    Interstellar 2014

    ★★★★ Watched by Paige Fukuhara 14 Nov 2014

    wait....so is time not a flat circle then?

  • Deepsea Challenge

    Deepsea Challenge 2014

    ★★★½ Watched by Paige Fukuhara 08 Nov 2014

    THE LIFE AQUATIC WITH JIM CAMERON

  • Kingpin

    Kingpin 1996

    ★★★★ Watched by Paige Fukuhara 13 Oct 2014

    you'd think, as a person who owns their own bowling shoes, that i would have seen and enjoyed this movie earlier in my life.

  • Aguirre, the Wrath of God

    Aguirre, the Wrath of God 1972

    ★★★★ Watched by Paige Fukuhara 27 Jul 2014

    kinski as aguirre = depp's main source of inspiration for jack sparrow's strange posture and gait.

    or at least, that's what i want to believe.

  • Southern Comfort

    Southern Comfort 1981

    ★★★★ Watched by Paige Fukuhara 06 Jul 2014

    another piece of supporting evidence of why group projects suck.

  • The Raid 2

    The Raid 2 2014

    ★★★½ Watched by Paige Fukuhara 05 Jul 2014

    if seeing flesh hit concrete, metal, and an aluminum bat isn't your thing, this might not be the movie for you.

  • Manhunter

    Manhunter 1986

    ★★★½ Added by Paige Fukuhara

    "you are an ant in the afterbirth" and not enough flaming Lounds.

  • Tim's Vermeer

    Tim's Vermeer 2013

    ★★★½ Watched by Paige Fukuhara 08 Jun 2014

    #fuckyeaharthistory

  • Rosemary's Baby

    Rosemary's Baby 1968

    ★★★★ Watched by Paige Fukuhara 19 Feb 2014

    reason #347 for why i don't want to birth out a tiny person.

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Review Tags

1
  • 3d
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro