Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
Paige Fukuhara

Paige Fukuhara

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for Paige
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Paige’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • The Hunger Games: Catching Fire

    The Hunger Games: Catching Fire 2013

    ★★★ Watched by Paige Fukuhara 18 Nov 2013

    "Finnick Odair, you're my hero."

  • Tokyo Olympiad

    Tokyo Olympiad 1965

    ★★★★½ Watched by Paige Fukuhara 14 Nov 2013

    a beautiful reminder that the human body is capable of amazing feats and that speed walking has been an olympic sport since at least 1964.

  • Christine

    Christine 1983

    ★★★½ Watched by Paige Fukuhara 31 Oct 2013

    thank goodness cars are inanimate objects (most of the time) and don't have menstrual cycles, otherwise we'd all be screwed.

    a gem in the haunted-thing-goes-ape-shit-movie category.

  • Django Unchained

    Django Unchained 2012

    ★★★★ Watched by Paige Fukuhara 26 Oct 2013

    "D-J-A-N-G-O...The D is silent"

  • Wayne's World

    Wayne's World 1992

    ★★★½ Watched by Paige Fukuhara 19 Oct 2013

    an excellent story about two friends, their friendship and unique view of the world told through the exquisite cultural lens of the early 90s.

    another classic in the bromantic comedy sub-genre, with the bottom line of 'your heart will guide you'--even if the heart still lives at the parental units' house, drives a AMC Pacer with flames and has an epic mullet.

    FOXY.

  • In the Mouth of Madness

    In the Mouth of Madness 1994

    ★★★½ Watched by Paige Fukuhara 11 Oct 2013

    aka SAM NEILL AND THE TERRIBLE, HORRIBLE, NO GOOD, VERY BAD BOOK.

  • Prince of Darkness

    Prince of Darkness 1987

    ★★★★ Watched by Paige Fukuhara 08 Oct 2013

    if it's green, it's mean.

  • This Is the End

    This Is the End 2013

    ★★★½ Watched by Paige Fukuhara 28 Sep 2013

    Everybaaaddaaayy (yeaaaahh)

  • 2046

    2046 2004

    ★★★★ Rewatched by Paige Fukuhara 21 Sep 2013

    Tony Leung is the luckiest--he gets to hang with the most beautiful women ever.

    I would have crushes on robots too, if they all looked like Faye Wong.

  • Predator

    Predator 1987

    ★★★★ Rewatched by Paige Fukuhara 22 Sep 2013

    ARNOLD.

  • Marie Antoinette

    Marie Antoinette 2006

    ★★★★½ Rewatched by Paige Fukuhara 20 Sep 2013

    obnoxiously beautiful, filmed AT THE ACTUAL FUCKING VERSAILLES, and super sad. And it has a supporting great cast (Asia Argento, RIP TORN, Steve Coogan, Molly Shannon, and a brief glimpse of Tom Hardy) on top of being beautifully realized.

    I hate the Rococo period, but holy shit I love this movie.

    Coppola briefly shows the female painter Antoinette employed for her court paintings (which was totally unheard of in 17th century French court)--I think that one detail is what got me this time.

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Review Tags

1
  • 3d
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro
Select your preferred poster

Posters are sourced from TMDb and appear for you and visitors to your profile and content, depending on settings. Learn more on Journal.