Simon has logged 235 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Night House

The Night House

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Solaris

Solaris

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Beatles: Eight Days a Week - The Touring Years

The Beatles: Eight Days a Week - The Touring Years

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Maggie

Maggie

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Mon Oncle

Mon Oncle

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
BoyTown

BoyTown

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Swan Song

Swan Song

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
What Have I Done to Deserve This?

What Have I Done to Deserve This?

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Wyrmwood: Apocalypse

Wyrmwood: Apocalypse

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Poor Glenna

Poor Glenna

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Red is the Color of Beauty

Red is the Color of Beauty

×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Dawn Breaks Behind the Eyes

Dawn Breaks Behind the Eyes

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Giant: The World Of Filmmaker Jeff Leroy

Giant: The World Of Filmmaker Jeff Leroy

×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Once Upon a Time in Uganda

Once Upon a Time in Uganda

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Play Dead

Play Dead

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Nova Star

Nova Star

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Hell Hole

Hell Hole

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Apparitions

Apparitions

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Man's Best Friend

Man's Best Friend

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Dogs

Dogs

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Blood for Dracula

Blood for Dracula

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Flesh for Frankenstein

Flesh for Frankenstein

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Far From the Tree

Far From the Tree

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Free Fall

The Free Fall

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Pig

Pig

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Offseason

Offseason

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Keeping Company

Keeping Company

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
A Banquet

A Banquet

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Rad

Rad

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Zola

Zola

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
10-33

10-33

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Bull

Bull

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Scary of Sixty-First

The Scary of Sixty-First

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
#nofilter

#nofilter

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Found Footage Phenomenon

The Found Footage Phenomenon

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Psychos

Psychos

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Deep Learning Death

Deep Learning Death

×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Mad God

Mad God

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Snapper

Snapper

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Crabs!

Crabs!

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Hellbender

Hellbender

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry