Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
12
Tales from the Hood

Tales from the Hood

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Curse of the Cat People

The Curse of the Cat People

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Bud Abbott and Lou Costello Meet Frankenstein

Bud Abbott and Lou Costello Meet Frankenstein

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Titane

Titane

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Island of Lost Souls

Island of Lost Souls

1932
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Lake Mungo

Lake Mungo

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Funhouse

The Funhouse

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Cure

Cure

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Blue Collar

Blue Collar

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Game

The Game

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
State and Main

State and Main

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Trouble in Paradise

Trouble in Paradise

1932
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Night on Earth

Night on Earth

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Man Who Wasn't There

The Man Who Wasn't There

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Happiness

Happiness

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Jesus Camp

Jesus Camp

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Exotica

Exotica

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Pink Flamingos

Pink Flamingos

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Celebration

The Celebration

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Morocco

Morocco

1930
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Coherence

Coherence

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Where Is My Friend's House?

Where Is My Friend's House?

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Céline and Julie Go Boating

Céline and Julie Go Boating

1974
×
Read the review Edit this entry  
15
Imitation of Life

Imitation of Life

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Paradise Lost: The Child Murders at Robin Hood Hills

Paradise Lost: The Child Murders at Robin Hood Hills

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Great Escape

The Great Escape

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Citizen Ruth

Citizen Ruth

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
George Washington

George Washington

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Johnny Guitar

Johnny Guitar

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Imposter

The Imposter

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry