Simon has logged 472 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Eve's Bayou

Eve's Bayou

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Good Lie

The Good Lie

2014
×
★★★
Edit this entry  
31
National Lampoon's European Vacation

National Lampoon's European Vacation

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Gattaca

Gattaca

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Barb & Star Go to Vista Del Mar

Barb & Star Go to Vista Del Mar

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Golden Compass

The Golden Compass

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Elvira, Mistress of the Dark

Elvira, Mistress of the Dark

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Snake Eyes

Snake Eyes

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Signs

Signs

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Odd Thomas

Odd Thomas

2013
×
★★½
Edit this entry  
20
Pom Poko

Pom Poko

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ocean Waves

Ocean Waves

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Natural Born Killers

Natural Born Killers

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Only Yesterday

Only Yesterday

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Blackhat

Blackhat

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
The Game

The Game

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The English Patient

The English Patient

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Cable Guy

The Cable Guy

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Gandhi

Gandhi

1982
×
★★★½
Edit this entry  
10
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Shakespeare in Love

Shakespeare in Love

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Ghost

Ghost

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Bangkok Dangerous

Bangkok Dangerous

2008
×
★½
Edit this entry  
06
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
American Graffiti

American Graffiti

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Humans

The Humans

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Wolf

Wolf

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
The Piano

The Piano

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Doors

The Doors

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Red Notice

Red Notice

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Gigli

Gigli

2003
×
½
Read the review Edit this entry  
30
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Crazy Heart

Crazy Heart

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Belfast

Belfast

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Encanto

Encanto

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
King Richard

King Richard

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry