• Spider-Man: Homecoming

    Spider-Man: Homecoming

    ★★★★

    Part of my 2024 MCU rewatch. Great first Spider-Man film in the MCU. Tom Holland is great but on repeat viewing I really appreciate Keaton's teched up Vulture. Menacing and cool looking.

  • Thor: Ragnarok

    Thor: Ragnarok

    ★★★★★

    Part of my 2024 MCU rewatch. The first proper/deliberate comedy in the MCU and to say that this is far and away the best Thor film in the series is pretty evident. Love the visual style so mych here. Its feels pulpy and cosmic. Great soundtrack too.

  • Black Panther

    Black Panther

    ★★★★

    Part of my 2024 MCU rewatch. The skill and craft that has gone into Black Panther is evident in every frame of this film. Top tier MCU. Killmonger really is a standout villian.

  • Avengers: Infinity War

    Avengers: Infinity War

    ★★★★★

    Part of my 2024 MCU rewatch. I think this is best Avengers film. What an end(game)ing. This is what MCU has been building up to and it doesn't disappoint.

  • Guardians of the Galaxy Vol. 2

    Guardians of the Galaxy Vol. 2

    ★★★★

    Part of my 2024 MCU rewatch. This is great. Very very funny. I love the Guardians so much. Rocket really is wonderful. Constantly has the best gags. While not as strong as the first film, I still really love it.

  • Doctor Strange

    Doctor Strange

    ★★★★

    Really enjoyed Dr Strange as part of my 2024 MCU rewatch. Stunning visuals, I felt like I was seeing something different. The magic cloak reminded me of the magic carpet from Aladdin and that's a good thing. Great introduction to a Marvel character I knew very little about.

  • Captain America: Civil War

    Captain America: Civil War

    ★★★★★

    Part of my MCU rewatch. Civil War or Avengers 2.5 as I like to call it. This is the movie equivalent of a kid playing with all the toy box. While it still has the edge of The Winter Soldier, it really maximises the super hero action stakes in the 3rd act battle. Everyone gets their moment in the sun. Hello Spider-Man glad to see you in the MCU. One of the best in the series. Love it.

  • Madame Web

    Madame Web

    Yeah, this is terrible. Horrible acting, story, editing, action, score. I could go on. Only for fans of rubbish CPR.

  • Ant-Man

    Ant-Man

    ★★★★

    Part of my MCU rewatch and a really fun movie to close Phase 2. Paul Rudd is perfect casting as Scott Lang. The end battle still makes me laugh with the use of scale used to perfection. Shout out to Thomas the Tank Engine as well.

  • Avengers: Age of Ultron

    Avengers: Age of Ultron

    ★★★

    Part of my MCU rewatch. Ah Ultron you could have been great but instead you were just fine. A come down from the previous Avengers movie. Its not as exciting, Vision and Hawkeye aside the Avengers aren't as interesting or fun in this one.

  • The Iron Claw

    The Iron Claw

    ★★★★½

    Sad real life story with a career best performance by Zac Efron. Really enjoyed the soulful tone and building dread as the film progressed. Fantastic and highly recommended.

  • Guardians of the Galaxy

    Guardians of the Galaxy

    ★★★★★

    Part of my MCU rewatch and we arrive at the best one. Colourful visuals, even more colourful characters. Genuinely funny with an amazing soundtrack. We are Groot.