Sort by

justine ✨ has logged 44 entries for films during May 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Skeleton Twins

The Skeleton Twins

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Terminal

Terminal

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Monty Python Live at the Hollywood Bowl

Monty Python Live at the Hollywood Bowl

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
How to Irritate People

How to Irritate People

1969
×
★★★½
Edit this entry  
25
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Before the Flying Circus

Before the Flying Circus

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Welcome to the Sticks

Welcome to the Sticks

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Family Is Family

Family Is Family

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Miss Stevens

Miss Stevens

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Goonies

The Goonies

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Hurricane Bianca: From Russia with Hate

Hurricane Bianca: From Russia with Hate

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
19
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Godard Mon Amour

Godard Mon Amour

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Fuck UK

Fuck UK

2012
×
★★★½
Edit this entry  
14
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Bill & Ted's Bogus Journey

Bill & Ted's Bogus Journey

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Broke, Busted & Disgusted

Broke, Busted & Disgusted

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
I'm Still Here

I'm Still Here

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The American President

The American President

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Nowhere Boy

Nowhere Boy

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
JFK

JFK

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Zero Day

Zero Day

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Meaning of Life

The Meaning of Life

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
True Romance

True Romance

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Visitor

The Visitor

×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Polytechnique

Polytechnique

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Beatles: Eight Days a Week - The Touring Years

The Beatles: Eight Days a Week - The Touring Years

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Loving Vincent

Loving Vincent

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Dirties

The Dirties

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Hasan Minhaj: Homecoming King

Hasan Minhaj: Homecoming King

2017
×
★★★★
Edit this entry  
02
Bo Burnham: Words, Words, Words

Bo Burnham: Words, Words, Words

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Jack Whitehall: At Large

Jack Whitehall: At Large

2017
×
★★
Read the review Edit this entry