Sort by

Simon has logged 36 entries for films during May 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Beach

The Beach

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Traffic Crossing Leeds Bridge

Traffic Crossing Leeds Bridge

1888
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Divide

The Divide

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Leatherface: The Texas Chainsaw Massacre III

Leatherface: The Texas Chainsaw Massacre III

1990
×
Read the review Edit this entry  
28
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Killing Them Softly

Killing Them Softly

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Limey

The Limey

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Fast Five

Fast Five

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Cloudy with a Chance of Meatballs

Cloudy with a Chance of Meatballs

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Hangover Part III

The Hangover Part III

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Killer Joe

Killer Joe

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Hangover

The Hangover

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Point Break

Point Break

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Room

The Room

2003
×
½
Read the review Edit this entry  
19
Irreversible

Irreversible

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
I Live in the Woods

I Live in the Woods

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Four Lions

Four Lions

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Star Trek Into Darkness

Star Trek Into Darkness

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Sin City

Sin City

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Red State

Red State

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Snowballs

Snowballs

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Primer

Primer

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry