Sort by

Simon has logged 270 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Duck Soup

Duck Soup

1933
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Guest

The Guest

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Saturday Night and Sunday Morning

Saturday Night and Sunday Morning

1960
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Guest

The Guest

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
The Inbetweeners 2

The Inbetweeners 2

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
One Afternoon

One Afternoon

2014
×
Read the review Edit this entry  
26
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★½
Edit this entry  
25
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Snowman and The Snowdog

The Snowman and The Snowdog

2012
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
On Angel Wings

On Angel Wings

2014
×
Read the review Edit this entry  
23
The Raid 2

The Raid 2

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
The Trip

The Trip

2010
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
The Doom Generation

The Doom Generation

1995
×
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Escape from Tomorrow

Escape from Tomorrow

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
The Zero Theorem

The Zero Theorem

2013
×
★★★
Edit this entry  
12
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Algorithms

Algorithms

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Deep Blue Sea

The Deep Blue Sea

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Dinner

Dinner

2012
×
Read the review Edit this entry  
05
Non-Stop

Non-Stop

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Saturday Night and Sunday Morning

Saturday Night and Sunday Morning

1960
×
★★★★
Edit this entry  
28
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Horrible Bosses 2

Horrible Bosses 2

2014
×
★★★
Edit this entry  
27
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Producers

The Producers

1967
×
★★
Edit this entry  
15
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Love, Rosie

Love, Rosie

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Too Many Cooks

Too Many Cooks

2014
×
Read the review Edit this entry  
08
Horrible Bosses

Horrible Bosses

2011
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Mr. Turner

Mr. Turner

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Horns

Horns

2013
×
★★½
Edit this entry  
26
The Producers

The Producers

2005
×
★★½
Edit this entry  
20
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
White Settlers

White Settlers

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry