Sort by

Simon has logged 35 entries for films during June 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Society

Society

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Nostalgia

Nostalgia

1983
×
Read the review Edit this entry  
20
Tokyo Tribe

Tokyo Tribe

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Breakin' 2: Electric Boogaloo

Breakin' 2: Electric Boogaloo

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Look of Silence

The Look of Silence

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★
Edit this entry  
16
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Act of Killing

The Act of Killing

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Mirror

Mirror

1975
×
Read the review Edit this entry  
13
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Blood Diamond

Blood Diamond

2006
×
★★
Edit this entry  
12
Lost River

Lost River

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Breakin'

Breakin'

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Daisies

Daisies

1966
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Electric Boogaloo: The Wild, Untold Story of Cannon Films

Electric Boogaloo: The Wild, Untold Story of Cannon Films

2014
×
★★★½
Edit this entry  
10
Confidence

Confidence

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Listen Up Philip

Listen Up Philip

2014
×
★★½
Edit this entry  
10
Hero

Hero

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
L'Âge d'Or

L'Âge d'Or

1930
×
Read the review Edit this entry  
09
The Electric House

The Electric House

1922
×
★★★½
Edit this entry  
09
Rope

Rope

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
El Topo

El Topo

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Something Different

Something Different

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Seafarers

The Seafarers

1953
×
Read the review Edit this entry  
02
Day of the Fight

Day of the Fight

1951
×
Edit this entry  
02
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★½
Edit this entry  
01
This Is the End

This Is the End

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry