Sort by

Simon has logged 42 entries for films during January 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Goodafternoon Sweetdream

Goodafternoon Sweetdream

2022
×
★★½
Edit this entry  
30
Destry Rides Again

Destry Rides Again

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Film

Film

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Our Hospitality

Our Hospitality

1923
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Tenderness of the Wolves

Tenderness of the Wolves

1973
×
★★★
Edit this entry  
24
Woodlands Dark and Days Bewitched: A History of Folk Horror

Woodlands Dark and Days Bewitched: A History of Folk Horror

2021
×
★★★★
Edit this entry  
21
Haze

Haze

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Finding Your True Self

Finding Your True Self

2022
×
Edit this entry  
19
The Adventure of Denchu-Kozo

The Adventure of Denchu-Kozo

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Jean-Pierre's Mouth

Jean-Pierre's Mouth

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Intolerable Cruelty

Intolerable Cruelty

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Light Penetrates the Dark

The Light Penetrates the Dark

1931
×
Edit this entry  
14
Witchhammer

Witchhammer

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Love Nest

The Love Nest

1923
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Evolution

Evolution

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
11
The Balloonatic

The Balloonatic

1923
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Electric House

The Electric House

1922
×
★★★½
Edit this entry  
11
Day Dreams

Day Dreams

1922
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Frozen North

The Frozen North

1922
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
The Blacksmith

The Blacksmith

1922
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Humanoids from the Deep

Humanoids from the Deep

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Mandibles

Mandibles

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
My Wife's Relations

My Wife's Relations

1922
×
★★½
Edit this entry  
08
The Devil Is a Woman

The Devil Is a Woman

1935
×
★★★½
Edit this entry  
07
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Cops

Cops

1922
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Paleface

The Paleface

1922
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
The Boat

The Boat

1921
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Belladonna of Sadness

Belladonna of Sadness

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Play House

The Play House

1921
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Goat

The Goat

1921
×
★★★★
Edit this entry  
02
Hard Luck

Hard Luck

1921
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Haunted House

The Haunted House

1921
×
★★½
Edit this entry  
02
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Bones

The Bones

2021
×
Edit this entry  
01
025 Sunset Red

025 Sunset Red

2016
×
Edit this entry  
01
Lux Æterna

Lux Æterna

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry