• The Green Knight

    ★★★

  • The Suicide Squad

    ★★★★½

  • Fear Street: 1994

    ★★½

  • Luca

    ★★★★

  • Bo Burnham: Inside

    ★★★★½

  • Cruella

    ★★★½

  • The Mitchells vs. The Machines

    ★★★

  • WandaVision

    ★★

  • Wonder Woman 1984

    ★★★½

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★

  • Mank

    ★★★★

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★★★

  • Over the Moon

    ★★½

  • Soul

    ★★★★

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★½

  • Enola Holmes

    ★★★

  • Call Me Human

    ★★★★½

  • Nomadland

    ★★★★½

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★

  • Class Action Park

    ★★★

  • Tenet

    ★★

  • The Weight of Gold

    ★★★★

  • Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

    ★★

  • Normal People

    ★★★★★

  • The Father

    ★★★★

  • Palm Springs

    ★★★½

  • Promising Young Woman

    ★★★★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★

  • Time

    ★★★★

  • Dick Johnson Is Dead

    ★★★★

  • Unbelievable

    ★★★★½

  • Jojo Rabbit

    ★★★★

  • Knives Out

    ★★★★

  • Joker

    ★★

  • Child's Play

    ★★★½

  • Midsommar

    ★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Booksmart

    ★★★★½

  • Late Night

    ★★½

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★

  • The Favourite

    ★★★★½

  • Black Panther

    ★★★

  • Hereditary

    ★★★★★

  • Lady Bird

    ★★★★

  • The Shape of Water

    ★★★★

  • Dunkirk

    ★★★★★

  • Get Out

    ★★★★

  • The Big Sick

    ★★★★

  • Jackie

    ★★★★★

  • Arrival

    ★★★★★

  • La La Land

    ★★★★

  • The Hateful Eight

    ★★★★

  • Crimson Peak

    ★★

  • Interstellar

    ★★★★

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★★½

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★

  • Whiplash

    ★★★★

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★

  • Her

    ★★★★★

  • Pacific Rim

    ★★★½

  • Django Unchained

    ★★★★

  • Hitchcock

    ★★★

  • The Dark Knight Rises

    ★★★★

  • Crazy, Stupid, Love.

    ★★★½

  • The Social Network

    ★★★★

  • Black Swan

    ★★★★★

  • Scott Pilgrim vs. the World

    ★★★★

  • Inception

    ★★★★★

  • Zombieland

    ★★★

  • Inglourious Basterds

    ★★★★★

  • Coraline

    ★★★½