Jake has logged 40 entries for films during March 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Mirai

Mirai

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Meek's Cutoff

Meek's Cutoff

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Future Diary: Redial

The Future Diary: Redial

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
27
The Future Diary

The Future Diary

2011
×
Read the review Edit this entry  
22
Police Story

Police Story

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Empty Man

The Empty Man

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Last Hurrah for Chivalry

Last Hurrah for Chivalry

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
Read the review Edit this entry  
16
A Better Tomorrow

A Better Tomorrow

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Daisies

Daisies

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Dredd

Dredd

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Cherry

Cherry

2021
×
Read the review Edit this entry  
12
Blade II

Blade II

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Justice League

Justice League

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
300

300

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Antiporno

Antiporno

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Future Diary

The Future Diary

2011
×
Read the review Edit this entry  
09
The Future Diary

The Future Diary

2011
×
Read the review Edit this entry  
08
Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Scream

Scream

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
A Scanner Darkly

A Scanner Darkly

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Waking Life

Waking Life

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Freddy vs. Jason

Freddy vs. Jason

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry