Simply Cinema has logged 31 entries for films during April 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Legend of the Guardians: The Owls of Ga'Hoole

Legend of the Guardians: The Owls of Ga'Hoole

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Chicken Run

Chicken Run

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Extraction

Extraction

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Lilo & Stitch

Lilo & Stitch

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Abominable

Abominable

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Tigertail

Tigertail

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Warrior

Warrior

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Atlantis: The Lost Empire

Atlantis: The Lost Empire

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Hop

Hop

2011
×
Read the review Edit this entry  
15
The Platform

The Platform

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Risen

Risen

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Big Time Adolescence

Big Time Adolescence

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon

A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Green Mile

The Green Mile

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Road to El Dorado

The Road to El Dorado

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Contagion

Contagion

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Miracle

Miracle

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Emperor's New Groove

The Emperor's New Groove

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Onward

Onward

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Johnny Tsunami

Johnny Tsunami

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Dr. No

Dr. No

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Prince of Egypt

The Prince of Egypt

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry