Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
12
The Magic Lantern

The Magic Lantern

1903
×
Edit this entry  
12
A Nightmare

A Nightmare

1896
×
Edit this entry  
12
Bear

Bear

2011
×
Edit this entry  
07
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
31
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★½
Edit this entry  
30
Flower of Evil

Flower of Evil

2020
×
Edit this entry  
26
The Sound of Magic

The Sound of Magic

2022
×
Edit this entry  
26
Business Proposal

Business Proposal

2022
×
Edit this entry  
22
And Then We Danced

And Then We Danced

2019
×
★★★
Edit this entry  
20
Move to Heaven

Move to Heaven

2021
×
Edit this entry  
16
Beyond Evil

Beyond Evil

2021
×
Edit this entry  
15
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
★★★
Edit this entry  
12
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★
Edit this entry  
11
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★★
Edit this entry  
09
Summer Ghost

Summer Ghost

2021
×
★★
Edit this entry  
09
Sympathy for Lady Vengeance

Sympathy for Lady Vengeance

2005
×
★★★½
Edit this entry  
06
Love & Gelato

Love & Gelato

2022
×
Read the review Edit this entry  
05
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★½
Edit this entry  
04
Pickpocket

Pickpocket

1959
×
Edit this entry  
03
Hometown Cha-Cha-Cha

Hometown Cha-Cha-Cha

2021
×
Edit this entry  
03
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★
Edit this entry  
02
Vincenzo

Vincenzo

2021
×
Edit this entry  
02
Enchanted

Enchanted

2007
×
★★★
Edit this entry  
01
Under This Luminous Sky

Under This Luminous Sky

2022
×
Read the review Edit this entry  
01
How to Lose a Guy in 10 Days

How to Lose a Guy in 10 Days

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★
Edit this entry  
26
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
I'm a Cyborg, But That's OK

I'm a Cyborg, But That's OK

2006
×
★★★
Edit this entry  
25
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Edit this entry  
22
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★★
Edit this entry  
22
Night Is Short, Walk on Girl

Night Is Short, Walk on Girl

2017
×
★★★
Edit this entry  
21
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Edit this entry  
20
Kill Your Darlings

Kill Your Darlings

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Half of It

The Half of It

2020
×
★★½
Edit this entry  
15
Ms. Purple

Ms. Purple

2019
×
★★½
Edit this entry  
11
Thor: Love and Thunder

Thor: Love and Thunder

2022
×
★★★
Edit this entry  
09
All About Lily Chou-Chou

All About Lily Chou-Chou

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Ocean Waves

Ocean Waves

1993
×
★★½
Edit this entry  
06
The Notebook

The Notebook

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
To My Star 2: Our Untold Stories

To My Star 2: Our Untold Stories

2022
×
Edit this entry  
05
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★
Edit this entry  
30
Turning Red

Turning Red

2022
×
★★½
Edit this entry  
29
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Girl from the Other Side

The Girl from the Other Side

2019
×
Edit this entry